Постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2023 року передбачено отримання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на створення мережі спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. Для Івано-Франківської області сума коштів становить 8 мільйонів 700 тисяч гривень. Вони будуть спрямовані на притулки, центри або денні центри з окремими кімнатами і для покращення умов перебування усіх, хто постраждав від домашнього та сексуального насильства.
Про це під час брифінгу в облдержадміністрації повідомила заступниця голови обласної державної адміністрації Людмила Сірко.
Вона зазначила, що за ці кошти також можна буде зробити укриття або підвальні приміщення подвійного значення.
«До 18 липня цього року кожна територіальна громада може подати пакет документів на створення притулків. Основною умовою є те, що надалі за кошти місцевого бюджету має бути утримання такого притулку чи центру, і відповідно на створення такого закладу також необхідно скерувати з місцевого бюджету 10 відсотків розміру даної субвенції. Освоїти субвенцію ми маємо освоїти до кінця 2023 року», - розповіла Людмила Сірко.
Вона також зазначила, що в області наразі існує центр соціально-психічної допомоги, який фінансується за кошти обласного бюджету. Розгорнутий цей центр на 30 ліжко-місць. Також створений притулок, який нещодавно відкрили в Івано-Франківській громаді на 10 ліжко-місць, і в Калуській громаді діє денний центр із кризовою кімнатою, де можуть отримувати допомогу сім’ї, які зазнали домашнього насильства.
У притулках люди зможуть знаходитися до 90 діб, а за необхідності, за рішенням комісії, - і до 180. Послуги є безкоштовними.
Слід додати, що за статистикою, за перше півріччя 2023 року заяв щодо вчинення домашнього насилля вже надійшло майже 3 тисячі. 70 відсотків - це заяви від жінок, але є звернення і від чоловіків та дітей. Якщо порівнювати з минулим роком, динаміка дещо менша. Тому, що на 700-800 заяв цього року надійшло менше, ніж минулого року.
Людмила Сірко підкреслила, що з дня прийняття Постанови надається 30 робочих днів на те, щоб кожна територіальна громада зважила свої «за» і «проти», зробила дослідження по чисельності, кількості постраждалих, проаналізувала роботу, яка ведеться, і, звичайно, подала пакет документів. Це може бути і добудова, реконструкція, поточні ремонти наявних притулків і центрів, а також створення нових, як шелтерів та притулків.