Рекомендації за результатами моніторингу стану реалізації ЗУ « Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування
У своїй роботі необхідно дотримуватись наступних принципів:
1. Відкритість та прозорість (публікувати звіти ОМС про виконання рішень, витрати бюджету, діяльність ОМС);
вести відкриті засідання ради з онлайн-трансляціями;
забезпечити доступ до інформації (сайт, соцмережі, дошки оголошень у селах).
Інструменти: Платформа «Відкриті дані», Прозорий бюджет/ Dozorro
2. Публічні консультації та опитування
Проводити обговорення перед ухваленням важливих рішень (будівництво нових об’єктів (виготовлення ПКД), план забудови території, соціальні зміни);
Залучати всі категорії мешканців (молодь, бізнес, активістів, ГО)
Інструменти: Google Форми, Smart-громада, мобільні фокус-групи.
3. Партнерство з громадськістю (залучати ГО до розробки стратегій, програм, проектів, створювати громадські ради або дорадчі комітети при виконкомах).
4.Освіта та інформування громади (проведення навчань, пояснення реформ, програм, проектів, прав та зисків громади, залучення молоді, ство-рення молодіжних рад).
5. Доступність і комунікація (постійний діалог через Фейсбук, Вайбер, Телеграм-канали, пряма лінія з головою або заступником громади щомісячно (або частіше), виїзні прийоми старости або фахівців громади).
6. Спільне планування та пріоритети (створення стратегій розвитку з урахуванням бачення громади, бюджет участі, коли громада пропонує проекти, голосує за них, а потім і їх реалізує, періодичне оновлення пріоритетів).
7. Реагування на зворотній зв’язок (визначити відповідальних за обробку звернень, автоматизувати процес прийому звернень і відповідей (через сайт тощо, аналізувати звернення як джерело для виявлення проблем).
8. Підзвітність та оцінка (публікування щорічних звітів голови ОТГ, депутатів, оцінка роботи ОМС громадянами через анкетування, зустрічі, рейтинги, впроваджувати КПІ- кількісні і якісні показники ефективності та успішності роботи структур, фахівців, програм громади).