З перших днів повномасштабної війни на Прикарпаття почали приїжджати люди із зони бойових дій. Зараз у Калуському районі проживає понад 17 тисяч внутрішньо переміщених людей. А загалом тут було розміщено понад 32 тис. людей, які покинули через війну рідні домівки. У громадах району працює сім шелтерів для ВПО на 226 місць, в яких проживає 178 переселенців. Комунальні послуги та проживання тут є безкоштовними.
Про організувану роботу з внутрішньо переміщеними людьми у Калуському районі, релокований бізнес йшлося на зустрічі у Калуші, куди з робочою поїздкою завітали народні депутати із міжфракційного об’єднання «ВПО України» та заступниця голови обласної державної адміністрації Людмила Сірко.
«З початком військової агресії росії проти України на Прикарпаття прибуло понад 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Обласна військова адміністрація щодня вирішувала й вирішує проблемні питання внутрішньо переміщених осіб щодо надання їм найнеобхіднішої допомоги та поселення їх у зручне житло. Співпраця із міжнародними організаціями, волонтерами, органами місцевого самоврядування щодо допомоги ВПО та соціалізації – це першочергові речі. Нині вже напрацьовані й реалізуються ініціативи, які стосуються працевлаштування ВПО. Переконана, що наша об’єднана робота щодо підтримки усіх переселенців є результативною», - зазначила Людмила Сірко.
Під час зустрічі обговорили чимало актуальних питань, що стосуються соціального захисту та життєзабезпечення ВПО. Окреслили питання щодо роботи координаційного центру з питань внутрішньо переміщених осіб та підтримки цивільного населення при РВА, виїзних мобільних бригад, фахівців, які на місцях консультують ВПО та допомагають з вирішенням проблемних питань.
Йшлося й про соціальну підтримку пересленців із державного, обласного та міцевих бюджетів та допомогу, яку надавали та продовжують надавати міжнародні організації та фонди. Зокрема, БФ «Українська єдність», БО «Рокада», Івано-Франківська обласна організація «Молода Просвіта», БО «СОС Дитячі містечка», Міжнародний Медичний Корпус, благодійна організація «Благодійний Фонд «Карітас Івано-Франківськ УГКЦ», Товариство Червоного Хреста, ГО «Громадський центр «Еталон» (за сприяння Угорської екуменічної служби допомоги), МОМ Ukraine, фонд ООН (ЮНІСЕФ), МУВ Ukraine, ГО «Спільно».
Зауважувалося, що завдяки фінасовій допомозі міжнародних донорів відкрито чоири дитячі простори у трьох навчальних закладах. Для 350 дітей ВПО організовано безкоштовне харчування у закладах загальної освіти. Доступною для ВПО є і медицина. Усім, хто звертався до медзакладів, надаалася й надається необхідна медична допомога.
Під час зустрічі з народними обранцями не залишили поза увагою і питання економіки релокованих підприємств. Так, з 29 підприємств, установ, організацій, в тому числі фізичних осіб-підприємців, що релокувалися до Калуського району, 15 підприємств розпочали виробничий процес. Громади гостинно прийняли бізнес та роблять все необхідне для їх успішного розвитку.
Завдяки комунікації та співпраці з територіальними громадами нам вдалося створити комфортні умови для входження людей в новий соціум. Важливу роль у цьому відіграє підтримка міжнародних організацій, які не є байдужими та щиро допомагають тим, хто цього сьогодні потребує.
Обговорювали питання щодо створення належних умов для забезпечення житлом і роботою внутрішніх переселенців, необхідність удосконалення законодавчої бази. Йшлося про можливість пільгових кредитів внутрішнім переселенцям для ведення власного бізнесу та заохочення роботодавців з працевлаштування внутрішньо переміщених осіб.
Депутати Верховної Ради України запевнили, що працюватимуть на законодавчому рівні, щоб допомогти вирішенню низки проблем внутрішньо переміщених людей на рівні всієї держави.
Досвідом організації допомоги переселенцям поділилися і представники благодійних організацій, які з початку війни працюють на території району, зокрема благодійного фонду «Українська Єдність», Калуської районної організації Товариства Червоного Хреста України.
У рамках зустрічі народні обранці ознайомилися з умовами проживання внутрішньо переміщених осіб, що проживають у шелтерах у місті Калуш та у селі Боднарів.
Також делегація здійснила робочу поїздку до релокованих підприємств, зокрема ТОВ «Харківська зовнішньоторговельна фірма «Моторімпекс» і ТОВ «ОЛВУД» та оглянули, як функціонує тут підприємництво. Крім того, провели дискусійну панель з релокованим та місцевим бізнесом щодо працевлаштування ВПО та оглянули будівництво індустріального парку.
Загалом конструктивні, плідні обговорення та насичена робота з питань ВПО. Безпека, комфортне перебування, адаптація та інтеграція внутрішньо переміщених людей – і надалі в пріоритеті.