Місцеві плани є третім з чотирьох рівнів планування, передбачених реформою управління відходами. Вони складатимуться замість Схем санітарного очищення, які розроблялися ще з радянських часів.
Громади розроблятимуть місцеві плани виходячи зі своїх потреб та ситуації з відходами в населених пунктах. А далі щороку звітуватимуть про хід їх виконання, зокрема про досягнення встановлених цільових показників.
Закон “Про управління відходами” передбачає для громад важливі нововведення, які мають враховуватися та бути відображеними у місцевих планах:
• Територія області ділиться на кластери (в рамках регіонального плану управління відходами). Для кожного кластера створюється єдина система управління відходами, яка охоплює певну кількість громад.
• Громади визначають логістику для кожного виду відходів, які збираються на їхній території: як їх збирати, куди вивозити, де обробляти. Цю інформацію можна знайти у регіональному плані управління відходами. Він також встановлює вимоги щодо приймання відходів різних об’єктів (роздільне збирання, контейнерне), що дозволяє громадам враховувати це при місцевому плануванні.
• При плануванні має бути врахована не лише координація між регіональним та місцевим рівнями, а й координація між громадами на місцевому рівні. Потрібно враховувати, що інфраструктурні об’єкти, необхідні для досягнення цільових показників у місцевих планах, часто розташовані на території інших громад.
Методичні рекомендації підготовлені Міндовкіллям з урахуванням вимог рамкового закону, Порядку розроблення, погодження та затвердження місцевих планів управління відходами та положень Директиви 2008/98/ЄС.
Ознайомитися з Методичними рекомендаціями можна за посиланням: https://mepr.gov.ua/nakaz-mindovkillya-288-vid-15-03-2024/