Ментальне здоровʼя українців — важлива складова нашої перемоги. Для того, щоб кожен, коли потрібно, міг мати надійне плече підтримки, МОЗ із партнерами ще у 2022 почали комплексну роботу з наближення послуг з ментального здоровʼя до українців.
Для цього в рамках Всеукраїнської програми ментального здоровʼя — ініціативи першої леді Олена Зеленська — почалося масштабування навчання лікарів первинної ланки меддопомоги (сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів) за програмою mhGAP. Це флагманська програма ВООЗ, спрямована на залучення неспеціалізованих кадрів до надання допомоги людям із психічними розладами.
І це спрацювало.
Минулого року близько 175 тисяч українців звернулися з питань свого ментального здоровʼя саме до лікарів первинної ланки. Це становить 36% від загальної кількості звернень з приводу проблем у сфері ментального здоровʼя.
Наразі навчання за програмою mhGAP пройшли вже понад 17 000 лікарів «первинки» по всій країні, причому понад 10 000 з них надають послуги у медзакладах, які мають контракт з НСЗУ Національна служба здоров'я України — тобто безоплатно для пацієнта.
Станом на травень 2024 р. 1005 медзакладів первинної ланки меддопомоги мають договір із НСЗУ на надання послуг за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».
Найбільше законтрактованих лікарень — на Дніпропетровщині (83), Харківщині (80) та Львівщині (73). Переглянути кількість й адреси цих медзакладів можна на інтерактивній мапі (https://bit.ly/4afDdHs). У фільтрах ліворуч слід обрати вид допомоги «Первинна».