Одним із пріоритетів нашої держави під час повномасштабного вторгнення та після нього є і залишатиметься створення якісних послуг у сфері психічного здоров’я. Питання охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки стосується усіх сфер життя людини і потребує системного та скоординованого підходу.
Про це йшлося 3-4 травня у місті Києві під час мотиваційної сесії «Всеукраїнська програма ментального здоров’я: Координація впровадження послуги», організованої Координаційним центром з психічного здоров’я при Кабінеті Міністрів України за експертного партнерства та підтримки ВООЗ у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської зі створення програми ментального здоров’я «Ти як?».
Участь у сесії взяла заступниця голови обласної державної адміністрації Людмила Сірко. Вона разом із представниками інших обласних адміністрацій долучилася до обговорення механізмів, що дозволять створити дієву державну систему психосоціальної підтримки та супроводження для громадян, які потребують фахової допомоги. Учасники сесії також розглянули успішні моделі надання психосоціальних послуг у сфері психічного здоров’я.
«Ми усі без винятку з початку повномасштабної війни продовжуємо проживати посттравматичний досвід, – зауважила Людмила Сірко. – Дослідження свідчать, що понад 70% українців відчувають стрес або сильну знервованість. І разом з тим переважна більшість людей не звертаються за психологічною допомогою або не знають, до кого звернутися. А це, насамперед, потрібно внутрішньо переміщеним людям, підліткам, родинам загиблих Героїв, людям похилого віку, особам з інвалідністю, сім’ям, що опинилися у складних життєвих обставинах. Важливо розуміти – розвиток певних форм ментальних порушень значно впливає на продуктивність людей та громад. Відтак, коли говоримо про відновлення людини, що нерозривно пов’язано зі сферою психічного здоров’я, це має прямий вплив на відновлення економіки, відновлення країни в цілому. Тому гасло цієї мотиваційної сесії: відновимо людину – людина відновить все!».
Посадовиця також окреслила заходи Всеукраїнської програми ментального здоров’я, які реалізовуються у кожному регіоні, у тому числі й на Прикарпатті. Зокрема, в Івано-Франківській області працює координаційний центр щодо роботи з внутрішньо переміщеними особами, у територіальні громади виїжджають мобільні бригади для надання правової допомоги, консультування з питань зайнятості, соціального захисту, пенсійного забезпечення і також психосоціальної підтримки ВПО. Важливою складовою програми є допомога сім’ям загиблих Героїв, як-от започаткований з ініціативи голови обласної державної адміністрації – начальниці обласної військової адміністрації Світлани Онищук соціальний проєкт «Турбота про родину Героя».
Додамо, що учасники мотиваційної сесії мали нагоду подискутувати про основні аспекти програми ментального здоров’я, серед яких – розбудова системи надання послуг у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, психологічної допомоги в галузі освіти, соціальної сфери, охороні здоров’я, секторі безпеки та оборони; підвищення обізнаності населення щодо оцінки власного психоемоційного стану, потенційних ризиків для ментального здоров’я, дієвих методів їх вирішення і найкоротших шляхів отримання консультативної підтримки спеціалістів. В подальшому для реалізації цього проекту планується організація навчань фахівців першої лінії контакту (соціальні працівники, медичні працівники, освітяни, рятувальники, поліція, неурядовий сектор) базовим навичкам першої психологічної допомоги, проведення тренінгів для фахівців зі сфери психічного здоров’я.
Нагадаємо, нині в Україні реалізується комунікаційна кампанія Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Її мета – сприяти формуванню в суспільстві культури піклування про ментальне здоров’я, дати розуміння та показати інструменти, що допоможуть українцям дбати про свій внутрішній стан.