Заступниця голови обласної державної адміністрації Людмила Сірко взяла участь в онлайн-засіданні Комісії з питань взаємодії органів виконавчої влади щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, яка відбулася під головуванням Першої леді України Олени Зеленської та Віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішиної.
Керівники та фахівці міністерств, відомств, правоохоронних органів, обласних військових адміністрацій, громадських організацій та народні депутати України обговорювали питання протидії домашньому насильству в період війни та відновлення з урахуванням потреб різних пільгових груп.
Олена Зеленська зазначила, що ця тема надзвичайно важлива. Останнім часом, за її словами, публікацій, статей, повідомлень про випадки домашнього насильства побільшало.
«Уся наша країна нині борониться від російського насильства. Щодня росія вчиняє насильство над тисячами українців та українок. На жаль, людська психіка влаштована так, що помічає усе найстрашніше, найгірше, але ж окрім психіки у людей є розсудливість. Тому ми повинні пам’ятати, що насильство агресора не привід забувати про випадки насильства в українському суспільстві: в родинах, на вулицях українських міст та домівках», – наголосила перша леді України.
Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина розповіла, що надзвичайно важливо формувати відповіді на виклики, які поставила повномасштабна війна. Постійна невизначеність, стреси, гнів впливають на психологічний стан усіх громадян України, зростає напруженість, недовіра у сім’ях, породжуються нові виміри насильства.
«Обстріли, небезпеки та загострені економічні проблеми – це нові виклики, які повинні бути враховані у державній політиці щодо протидії та запобігання домашньому насильству. Лише статистика випадків домашнього насильства за п’ять місяців цього року показує, що кількість звернень зросла майже на сорок відсотків. Ми маємо працювати на випередження, тому наше завдання спільно напрацьовувати комплексну стратегію допомоги громадянам, їхнім сім’ям щоби вони могли впоратися із травмами та наслідками війни», – зазначила Ольга Стефанішина.
Зауважувалося, що особлива категорія громадян – це мобілізовані та їхні родини, які потребують особливих підходів до комунікації. Необхідна психологічна підтримка, яка повинна включати психологічну обізнаність щодо не конфліктної комунікації на основі досвіду інших країн і нашого власного.
Під час наради обговорювали питання надання необхідних послуг спеціалізованими службами, проведення відповідних навчальних тренінгів, семінарів для соціальних працівників і психологів, міжнародну підтримку та законодавчі аспекти вирішення цих проблем.
Людмила Сірко зі свого боку зауважила, що питання щодо протидії домашньому насильству в період війни є надзвичайно актуальним і для Прикарпаття. У 2022 році в Івано-Франківській області зафіксовано 12 227 звернень з приводу домашнього насильства та насильства за ознакою статі, за перший квартал 2023 року – 1911. Водночас особлива увага зараз приділяється роботі з сім’ями, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі. В області функціонують сім мобільних бригад соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від таких видів насильства. Бригади працюють в Івано-Франківській, Калуській, Рогатинській, Богородчанській, Рожнятівській, Перегінській, Дубівській територіальних громадах.