Моніторинг змін структури землекористування в Україні є важливою умовою сталого управління природними ресурсами, зокрема охорони біорізноманіття, підтримки рівня екосистемних функцій ландшафтів, а його результати є важливою складовою процесу євроінтеграції. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів повідомило, що в рамках проєкту Європейського Союзу «EU4ENVIRONMENT – Water Resources and Environmental Data» встановлена 6-річна динаміка (2018-2024 рр.) фактичної структури землекористування Івано-Франківської та Закарпатської областей.
Основою виконання проєкту була методика програми ЄС Copernicus «Corine Land Cover» (CLC), за якою здійснюється моніторинг динаміки площ земельного покриву в 39 країнах Європейського регіону.У рамках проєкту досліджена територія Закарпатської та Івано-Франківської областей загальною площею 26,7 тис. кв. км на основі візуальної фотоінтерпретації космічних знімків.
Результати проєкту свідчать:
За період 2018-2024 рр. найбільші зміни відбулися внаслідок:
Таким чином, встановлене зменшення площ лісів і земель екстенсивного сільськогосподарського користування на користь збільшення площ орних земель та молодняків. Ця ситуація потенційно може сприяти зменшенню площ екомережі й загрожує посиленню негативних тенденцій зменшення площ природних оселищ і популяцій біорізноманіття.
Результати проєкту можуть бути використані для довгострокового планування й оптимізації структури землекористування регіону, у тому числі природоохоронних територій, розвитку екомережі, а також для гармонізації системи моніторингу землекористування та ландшафтів України та ЄС.
Повний текст звіту викладено на сайті Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж за посиланням: https://nubip.edu.ua/node/9083/13