На Верховинщині відбувся Всеукраїнський симпозіум-пленер «Щоб наблизити день радости і сонця»
Верховинська РДА, опубліковано 10 вересня 2024 року о 10:00

Захід приурочили 160-річчю дня народження Михайла Коцюбинського, 100-річчю Сергія Параджанова та 60-річчю з часу створення кінофільму «Тіні забутих предків».

Відкриття симпозіуму відбулося у селищі Верховина 6 вересня і розпочалося із вітальної частини, яку модерувала заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка НАН України Алла Швець.

Із вітальним словом до усіх присутніх звернулися очільники Верховинської районної державної адміністрації – Василь Бровчук, Верховинської районної ради – Юрій Філипчук та селищної ради – Василь Мицканюк. Також гостей та учасників Симпозіуму від імені співорганізаторів привітали директор Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України Микола Жулинський і директор Інституту Івана Франка НАН України Євген Нахлік, а також професор Львівського національного університету імені Івана Франка Святослав Пилипчук та режисер Тарас Томенко.

Далі робота тривала у чотирьох очних та одній дистанційній секціях, керівниками яких були Святослав Пилипчук, Оксана Левицька, Микола Легкий, Наталія Вівчарик та Олена Луцишин.

До обговорення  було запропоновано кілька тем: «Бо все життя моє в літературі»: естетика і поетика творчости Михайло Коцюбинського; «Був він мовно всеукраїнським письменником»: мовосвіт Михайла Коцюбинського; Михайло Коцюбинський та його інтелектуальне коло; Фольклоризм творів Михайла Коцюбинського; Той, що носив у душі сонце: Коцюбинський інтермедіальний; «Наскрізь новочасний чоловік»: європейськість Михайла Коцюбинського; Світлотіні людського буття: психологізм прози Михайла Коцюбинського; «Епістолярна проза» Михайла Коцюбинського: контактологічні вектори; «Щось в крови у Коцюбинського було мандроване»: епістолярні й художні тревелоги письменника; Чернігівщина в життєтворчости Михайла Коцюбинського; Гуцульські світи Михайла Коцюбинського: гори, демонологія, обрядовість, характер, образи горян; Михайло Коцюбинський в сучасній українській школі: нові підходи і зацікавлення.

Другий конференційний день, 7 вересня, учасники провели у селі Верхній Ясенів біля Верховини, де понад річкою Чорний Черемош розташований артпростір, книгарня-кав'ярня і музей «Коцюбинський». Саме в цьому  місці, яке заснувала письменниця і громадська діячка Анна Павліченко, провели засідання «круглого столу» «”Тіні забутих предків” — віковічний пам’ятник Гуцульщині: час, творці й залаштунки», а також презентували нові наукові видання, присвячені цьому кінофільму та його творцям.

 8 серпня учасники заходу відвідали Церкву Різдва Пресвятої Богородиці в с. Криворівня,  Відвідали  Музей «Хата Гражда» та Музей "Тіней забутих предків".

До організації симпозіуму долучилися  департамент освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, Інститут Івана Франка НАН України, Інститут літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України, управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Верховинська районна державна адміністрація, Верховинська районна рада, Верховинська селищна рада.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux