Ураховуючи гостру необхідність у виробленні спільних підходів у захисті прав людини в умовах воєнного стану, вдосконаленні та налагодженні взаємодії, відкритості та висвітлення інформації про стан додержання прав людини в Івано-Франківській області, запрошуємо на форум «Шлях гідності: боротьба за права людини», який організовує Регіональне представництво Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області спільно з Івано-Франківським регіональним відділенням ВАОМС «Асоціація міст України».
Мета заходу - привернення уваги до сучасних викликів правам людини та стану їх дотримання, консолідації зусиль державного і недержавного секторів задля захисту правлюдини, а також обміну досвідом та створення нових підходів, спрямованих на відновлення прав постраждалих під час війни та досягнення цілей регіонального розвитку.
Учасники форуму: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець (онлайн), народні депутати України, голови Івано-Франківської обласної військової адміністрації та Івано-Франківської обласної ради, голови місцевих рад, керівники правоохоронних органів та суду, інших територіальних органів центральних органів виконавчої влади, адвокати, науковці, громадськість.
На форумі відбудеться:
1. Презентація Щорічної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2023 році – документа, який формує загальне бачення держави у сфері проблемних питань, пов’язаних із порушенням прав людини та зусиль, спрямованих на їхній захист, окреслює основні виклики та тенденції у сфері захисту прав людини, які постають перед інститутом Уповноваженого в умовах воєнного стану.
Окремо планується висвітлення регіонального аспекту стану додержання та захисту прав людини, а також стану виконання рекомендацій, наданих у Щорічній доповіді Уповноваженого у 2022 році.
2. Три дискусійні панелі, які відбуватимуться одночасно в різних локаціях, за наступною тематикою:
- дискусійна панель «Стійкість територіальних громад Прикарпаття до викликів війни». Питання для обговорень: енергетична безпека, підготовка до опалювального сезону 2024/2025, фінансові ризики у діяльності органів місцевого самоврядування, забезпечення діяльності місцевих рад.
Наприкінці панелі відбудеться презентація попередніх результатів дослідження «Безбар’єрне середовище в територіальних громадах Прикарпаття: оцінка мешканців».
Мета даного анкетування - оцінка рівня доступності територіальних громад для маломобільних груп населення та рівня готовності мешканців муніципалітетів щодо підтримки здійснення інвестицій у розвиток інклюзивної інфраструктури шляхом фінансування із місцевих бюджетів.
Наявні дані свідчать, що з кожним роком в Україні зростає частка маломобільних груп населення. Однією з причин є, безумовно, активні військові дії та зростання чисельності осіб з інвалідністю.
У зв’язку із цим, задля забезпечення аналітичного підґрунтя для прийняття управлінських рішень на місцевому рівні щодо забезпечення рівності прав та можливостей, зокрема, шляхом розвитку інклюзивної інфраструктури та підвищення рівня доступності, Івано-Франківське регіональне відділення ВАОМС “Асоціація міст України” проводить опитування “Безбарʼєрне середовище в територіальних громадах Прикарпаття: оцінка мешканців”.
- круглий стіл «Українське національне відродження на Прикарпатті. Історичне бачення боротьби українців за права людини». Питання для обговорень: українська революція 1914-1923 рр. і становлення національної державності: екзистенційний аспект, шлях становлення громадських організацій кінця 1989-1990 рр. та новітніх неурядових організацій, політичні права громадян в умовах воєнного стану: обмеження й можливості реалізації.
- дискусійна панель «Роль громадського сектора та місцевої влади у реалізації прав людини». Питання для обговорень: роль та стандарти Національного превентивного механізму у системі забезпечення прав і свобод людини, проблемні питання надання ВПО статусу особи, яка проживає і працює (навчається) на території гірського населеного пункту, відкритість інформації про механізм заселення в місця тимчасового проживання (МТП). Інтерактивна карта МТП Івано-Франківської області.
Також у даній панелі буде представлено результати дослідження місцевих політик у сфері житлових проблем ВПО та іншого населення, що постраждало внаслідок військових дій, у Бурштинській та Коломийській міських територіальних громадах.
Метою дослідження є проведення аналізу житлових програм для ВПО, які реалізуються у цільових громадах, з метою розробки рекомендацій, спрямованих на вдосконалення довгострокових житлових рішень на користь ВПО під час формування локальної житлової політики.
Під час дослідження визначались перешкоди у доступі ВПО до житлових програм, які діють у цих громадах, у тому числі враховуючи забезпечення постійним та соціальним житлом, реальна потреба ВПО у житлових програмах та програмах, заходи яких спрямовані на підтримку реалізації житлових прав (компенсації оренди, комунальних послуг, тощо), а також забезпечення їх доступності. Аналогічне дослідження на даний час проводиться і в Івано-Франківській та Калуській міських територіальних громадах.
3. Підписання Представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області Євгенією Мнишенко та головою Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Русланом Марцінківим Наміру щодо інтеграції положень Національної стратегії у сфері прав людини у місцеві цільові програми.
Форум відбудеться у готелі «Надія» за адресою: вул. Незалежності, 40, м. Івано-Франківськ, з 9.30 по 13.00 год., орієнтовна кількість учасників 150 осіб.
Контактна особа:
Людмила Непийвода (РП Офісу Омбудсмана), +380 50 967 94 17