Щороку 22 червня Україна вшановує світлу пам’ять мільйонів українців життя яких обірвала Друга світова війна. Військове протистояння нацистського та радянського тоталітарних режимів – спричинило колосальні втрати та страждання на наших землях.
Серед колишніх радянських республік, саме Україна прийняла на себе чи не найбільший удар та тягар тогочасної війни. За різними оцінками, в нашій країні загинуло до 10 мільйонів людей, а понад 700 міст та селищ перетворилися на цілковиті руїни.
Сьогодні Українська держава знову переживає страхи війни, поставши на передовій боротьби з не менш страшним та жорстоким рашистським режимом. Воюючи та даючи гідну відсіч російському агресору Україна, тим самим, відстоює не тільки право на власний суверенітет та територіальну цілісність, але й веде боротьбу за ті ціннісні орієнтири, у вигляді прав та свобод, за які боролися країни цивілізованого світу в роки Другої світової війни.
Документальна онлайн-виставка «Скорботний спомин» (до дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні) містить документальні матеріали та свідчення злочинів здійснених тогочасним окупаційним німецьким режимом на території Прикарпаття. У документах фондів, які знаходяться на зберіганні в Державному архіві Івано-Франківської області можна ознайомитися з справами про численні акти та реєстри з обліку збитків нанесених німецькою владою в роки окупації. В зазначених матеріалах міститься інформація про осіб, які були піддані репресіям та жорстоким вбивствам (в основному представники єврейської національності), що проживали в м. Станіславів. В представлених документах виставки, можна ознайомитися зі списками осіб примусово вивезених на виправні роботи до Німеччини, а також вказується інформація про тих осіб, яким вдалося повернутися назад в Україну.
Ілюстраційні матеріали:
Листи громадян примусово вивезених на роботи до Німеччини
Відомості про громадян, які повернулися з Німеччини