Стратегія Європейського Союзу для Дунайського регіону була затверджена Радою ЄС 24 червня 2011 року.
В географічному плані Стратегія охоплює 14 країн: Німеччина (Баден-Вюртемберг, Баварія), Австрія, Словаччина, Чехія, Угорщина, Словенія, Румунія, Хорватія, Болгарія, Сербія, Боснія та Герцеговина, Чорногорія, Молдова та Україна.
Дунайська стратегія охоплює чотири області України, а саме: Одеську, Чернівецьку, Івано-Франківську та Закарпатську.
Стратегією передбачено співпрацю в рамках 12 пріоритетних напрямів:
Фінансування реалізації проєктів в рамках Стратегії може бути здійснено за рахунок коштів в рамках наявних програм технічної допомоги ЄС та міжнародних фінансових організацій, національних бюджетів.
У вересні 2011 року було утворено Координаційний центр з провадження діяльності, пов’язаної з участю України в реалізації Стратегії. 20 жовтня 2020 року Координаційний центр схвалив План заходів щодо забезпечення реалізації в Україні Стратегії ЄС для Дунайського регіону на 2021-2023 роки.
Головування України в Стратегії ЄС для Дунайського регіону
27 жовтня 2021 року на 10-му щорічному форумі Стратегії ЄС для Дунайського регіону, що проходив у Братиславі, Україна прийняла штурвал головування в Стратегії від попередньої головуючої держави – Словаччини. Україна стала першою країною, що не є членом ЄС, яка буде головувати в Стратегії і у період з листопада 2021 по листопад 2022 року буде відповідати за визначення пріоритетних напрямків співпраці країн в рамках ініціативи.
Головування України в Стратегії ЄС для Дунайського регіону є важливим напрямом європейської інтеграції України, адже дає можливість на одному рівні з державами-членами ЄС формувати порядок денний, реалізовувати власні ініціативи в рамках Стратегії та посилювати співпрацю з європейськими країнами. Дунайська стратегія є відмінним форматом для успішної реалізації євроінтеграційного вектору України та формування позитивного іміджу України на міжнародній арені.
22 вересня 2021 року Кабінет Міністрів України розпорядженням № 1150-р, схвалив Програму головування України у Стратегії ЄС для Дунайського регіону у період з листопада 2021 року по листопад 2022 року та затвердив План заходів з її реалізації, що визначає тематичні та політичні пріоритети, а також основні аспекти головування (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1150-2021-%D1%80#Text).
Пріоритетними напрямами головування України визначено: «Сталий розвиток Дунайського регіону: декарбонізація та трансформація економіки» і «Розвиток людського капіталу та ринків праці».
Програмою головування України в Стратегії ЄС для Дунайського регіону у вересні 2022 року у Івано-Франківську заплановано проведення міжнародної конференції, присвяченої питанням освіти, перепідготовки, залучення (інклюзії) осіб з інвалідністю до ринку праці.
Національним координатором діяльності, пов’язаної з участю України в реалізації Стратегії, визначено Міністерство розвитку громад та територій України, яке забезпечує підготовку та координацію головування України.
Івано-Франківська область у реалізації Стратегії
Івано-Франківська область бере активну участь у процесі реалізації Стратегії ЄС для Дунайського регіону.
У рамах Дунайської транснаціональної програми в Івано-Франківській області впроваджуються 2 проєкти: «Управління і використання міських лісів як природної спадщини в містах Дунайського регіону» та «Розбудова можливостей цифрового підприємництва для людей похилого віку за допомогою інноваційної системи навчання».
Проєкт «Управління і використання міських лісів як природної спадщини в містах Дунайського регіону»
Проєкт розроблений для внесення змін в управління міськими лісами Дунайського регіону та використання послуг екосистеми.
Мета - зберегти сучасний образ міських лісів та забезпечити, щоб лісові території стали місцем для соціалізації, релаксації, освіти та відпочинку, та покращити співпрацю ключових учасників управління міськими лісами (Вовчинецький пагорб).
В рамках проєкту передбачається здійснення таких заходів:
Виконавець проєкту: Місто Любляна (Словенія), партнер - Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради.
Проєкт «Розбудова можливостей цифрового підприємництва для людей похилого віку за допомогою інноваційної системи навчання»
Основна мета проекту – це розширення можливостей старшого покоління на цифровому ринку праці для підвищення рівня самозайнятості, формування кваліфікованої робочої сили з новими цифровими компетенціями для бізнесу й соціальної сфери шляхом забезпечення стійкості інноваційних екосистем на території Дунайського регіону. Для її досягнення передбачено реалізацію таких завдань:
- становлення стійкої екосистеми, яка дасть можливість особам віком більше 50 років стати постачальниками цифрових послуг (навіть базових) для роботодавців;
- розробку, адаптацію та пристосування інноваційних навчальних програм до формування цифрових підприємницьких і соціальних компетенцій;
- формування довіри представників промисловості та бізнесу (потенційних роботодавців) до цифрової компетентності людей віком більше 50 років.
Партнери проєкту – Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Івано-Франківський обласний центр зайнятості.
Представники структурних підрозділів облдержадміністрації, виконавчих комітетів міських рад, територіальних громад, навчальних закладів та громадських організацій області беруть участь у заходах, які проводяться в рамках реалізації Стратегії ЄС для Дунайського регіону.