Виплата заробітної плати освітянам – прямий обов’язок керівників органів місцевого самоврядування, - Віталій Федорів

news-image
Для виплати заробітної плати педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти області на 2020 рік передбачено освітню субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам у сумі 3,2 млрд. гривень. Про це йшлося під час сьогоднішньої онлайннаради під керівництвом голови обласної державної адміністрації Віталія Федоріва.

Упродовж поточного року двічі додатково виділялась освітня субвенція з державного бюджету в загальній сумі 104,0 млн. гривень. Окремим місцевим бюджетам збільшено обсяг освітньої субвенції на 38,5 млн. грн., зокрема: м. Болехів - на 2,4 млн. грн., м. Бурштин - на 1,1 млн. грн., Рогатинський р-н - на 0,9 млн. грн.,  Івано-Франківська ОТГ - на 26,1 млн. грн., Тлумацька ОТГ - на 2,2 на млн. грн., Білоберізька ОТГ - на 0,7 млн. грн., Войнилівська ОТГ - на 0,2 млн. грн. та Долинська ОТГ  - на 4,9 млн. грн. Одночасно зменшено на 2,4 млн. грн. обсяг освітньої субвенції місцевим бюджетам Тлумацького району - на 1,5 млн. грн., Більшівцівської ОТГ - на 0,5 млн. грн.,  Букачівської ОТГ - на 0,4 млн. грн.

Крім цього, збільшено обсяг освітньої субвенції в зв’язку з підвищенням розміру мінімальної заробітної плати відповідно до внесених змін до Закону України «Про Державний бюджет України на  2020 рік» та області додатково виділено 67,9 млн. гривень.

Однак станом на перше вересня незабезпеченість освітньою субвенцією складає  54,4 млн. грн. Зокрема: м. Болехів – 3,3 млн. грн., м. Бурштин – 1,1 млн. грн., Рогатинський р-н – 8,0 млн. грн., Тлумацький р-н – 3,0 млн. грн., Івано-Франківська ОТГ – 31,0 млн. грн., Тлумацька ОТГ – 3,3 млн. грн., Долинська ОТГ  - 3,2 млн. грн., Войнилівська ОТГ – 0,8 млн. грн., Букачівська ОТГ – 0,4 млн. грн., Білоберізька ОТГ – 0,2 млн. грн. та Більшівцівська ОТГ – 0,1 млн. гривень.

За словами заступника директора департаменту освіти, науки та молодіжної політики облдержадміністрації Андрія Сташківа, профільним структурним підрозділом упродовж року проводилася значна робота щодо вжиття заходів органами місцевого самоврядування із оптимізації закладів освітньої мережі, що є суттєвим чинником зі зменшення незабезпеченості освітньою субвенцією.

Завдяки вжитим заходам вдалося вирішити питання незабезпеченості освітньою субвенцією у Рогатинському районі з 23,9 млн. грн. до 8 млн. грн.(на 66,5%), у Галицькому (7,9 млн. грн.), Городенківському (8,9 млн. грн.), Калуському (5,4 млн. грн.) і Рожнятівському (6,6 млн. грн.) районах, м. Бурштині з 4,2 млн. грн. до 1,1 млн. грн. (на 73,8%) та Більшівцівській ОТГ  з 3,2 млн.грн. до 0,1 млн. грн. (на 96,9%). Водночас виникла незабезпеченість у Войнилівській ОТГ, яка не була зафіксована на початку року.

Окремими адміністративно-територіальними одиницями детально вивчено причини, які призводять до недостатності освітньої субвенції та вжито ряд заходів щодо оптимізації мережі, скорочення витрат на оплату праці, зменшено надбавку за престижність праці педагогічних працівників до мінімального розміру, а також виділяються кошти з місцевого бюджету на покриття незабезпеченості освітньою субвенцією. Однак, м. Болехів, Івано-Франківською, Долинською, і Войнилівською ОТГ заходи майже не вживаються.

За даними місцевих органів управління освітою станом на  1 жовтня цього  року заборгованість із виплати заробітної плати працівникам закладів освіти області складає 4,1 млн. гривень.

Частково не виплачено заробітну плату працівникам закладів освіти, які фінансуються з місцевих бюджетів, в сумі 2,55 млн. грн.

Заборгованість із виплати заробітної плати педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти по видатках, що здійснюються за рахунок коштів освітньої субвенції, складає 1,56 млн. грн. тільки у Івано-Франківській ОТГ.

Окрім цього, існує незабезпеченість із оплати праці працівникам закладів освіти, яка виплачується за кошти місцевих бюджетів і за попередніми розрахунками складає 33,2 млн. грн. Найбільш напруженою є ситуація у Богородчанському (6,8 млн. грн.), Верховинському( 8,8 млн. грн.), Галицькому (3,5 млн. грн.), Городенківському (5,7 млн. грн.) і Тлумацькому (4,1 млн. грн.) районах.

«Виплата заробітної плати працівникам освітньої сфери – прямий обов’язок керівників органів місцевого самоврядування, - наголосив Віталій Федорів. – Єдиним рішення щодо розв’язання даної проблеми є перерозподіл бюджетних призначень у рамках місцевого бюджету».

 

 

05.10.2020 15:02