В Івано-Франківську студентам розповідали про децентралізацію

news-image
Днями в Івано-Франківську в Інституті туризму ПНУ ім. В. Стефаника відбулася інформаційна зустріч зі студентами і викладачами, присвячена темі децентралізації загалом та об’єднанню територіальних громад зокрема за участі експертів обласного Офісу реформ.

Ініціатором заходу виступив директор Інституту туризму Володимир Великочий, який наголосив на значенні децентралізації для успішного розвитку країни.

Директор Офісу реформ Руслан Панасюк у виступі розповів про зміни в місцевому самоврядуванні, які чекають нашу країну.  Він підкреслив, що нині щодо рівня інфраструктури, якості освіти, медицини, тощо є велика різниця між обласним центром і районами. А в більшості сіл недостатній  рівень освіти,  медичного забезпечення, немає умов для проведення дозвілля. «Різка диспропорція між обласним центром, районом і селом спричинилася до того, що з 1991 року чисельність сільського населення зменшилася на 2,5 млн. осіб, окремі села вже зникли, – звернув увагу Руслан Панасюк, – І така тенденція продовжується. Проте парадоксальна ситуація – села зникають, а кількість сільських рад зростає. Вони нині не мають усіх інструментів, щоб забезпечувати належне врядування у селах». А ефективна влада, підкреслив Руслан Панасюк, спирається на три основні стовпи – це владні повноваження, фінанси і відповідальність.  

За словами Р. Панасюка, з огляду на ситуацію в селах, порятунком фактично є децентралізація. Цей шлях пройшли всі європейські держави. Адже децентралізація передбачає передачу влади, фінансів і відповідальності на місця. Але, наголосив він, децентралізація не дорівнює федералізації.

Досвід розвинутих країн Європи демонструє, що передумовою успішного розвитку є об’єднання тих сільських громад, які не можуть впоратися із викликами сьогодення, наголосив Р. Панасюк. Відтак він розповів, які переваги отримають об’єднані територіальні громади, що стане основою їхньої фінансової самостійності тощо, а також, яке значення це матиме для розвитку країни загалом.

Своєю чергою експерт Офісу реформ Ярослав Арабчук зазначив, що альтернативи децентралізації і об’єднанню територіальних громад немає, оскільки це перевірений шлях, яким пройшли успішні країни.

18.11.2015 13:30