Реабілітація хворих із синдромом Дауна є завданням мультидисциплінарної команди медичних фахівців у поєднанні з працею батьків

news-image
Імовірність народження дитини з синдромом Дауна збільшується з віком матері і залежить від віку батька. Одним із факторів ризику також є близькоспоріднені шлюби. Пацієнти з синдромом Дауна навчаються і, при застосуванні відповідних методик, можуть розвиватися в інтелектуальному плані.

Народжені з синдромом Дауна діти можуть навчитися не тільки самообслуговуванню, але і читати, рахувати й писати. Доступні їм і спеціальні знання. Про це йшлося сьогодні, 20 березня, під час прес-конференції напередодні Міжнародного дня людини з синдромом Дауна.

Захід відбувся за участю головного спеціаліста департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації з педіатрії Лідії Сенюти, головного спеціаліста ДОЗ ОДА з медичної генетики Надії Фоменко, голови благодійного фонду «Ваш зір» Богдана Лущака, голови обласної асоціації інвалідів Ганни Гринів та місцевих ЗМІ.

День проведення Міжнародного дня людини із синдромом Дауна обраний не випадково, це двадцять перший день третього місяця, пов’язаний з трьома копіями 21-ої хромосоми. Вперше його почали щорічно відзначати з 2006 року, починаючи від VI міжнародного симпозіуму щодо синдрому Дауна, проведеного в Пальма-де-Майорка, за ініціативою правлінь Європейської та Всесвітньої асоціацій Даун Синдром.

Як повідомила спеціаліст із медичної генетики, за статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі з синдромом Дауна народжується один з 700 немовлят. Це співвідношення приблизно однакове в різних країнах, кліматичних зонах і соціальних прошарках, хоча через більш активне використання допологової діагностики та видалення уражених плодів частота народжень дітей з синдромом Дауна у багатьох країнах є нижчою. «На Прикарпатті за останні роки частота захворювання теж є меншою і складає – 1:1160», - зазначила Надія Фоменко.

«На сьогодні в Івано-Франківській області проживає 145 дітей із синдромом Дауна, - такі цифри назвала обласний педіатр Лідія Сенюта. – І завдяки спільній праці лікарів та наполегливості батьків цих дітей, вдалося досягнути великих результатів – виховати 30 дорослих із цією недугою. Адже в таких дітей тривалість життя обмежена вадами розвитку серця і великих судин, шлунково-кишкового тракту, маніфестацією гострого лейкозу і інфекцією. Вони є особливими зі сторони медичних та соціальних питань».

Фахівці говорять і про те, що для дітей з синдромом Дауна притаманні в більшій чи меншій мірі ознаки, до яких відносять: пласке перенісся, розкосі очі, великий язик з глибокою повздовжньою борозною, невеликий розмір голови, шкірна складка на шиї у новонароджених, зменшені та дещо змінені вушні раковини, очі з плямистою райдужкою, поперечна борозна на долонях, знижений тонус м’язів тощо. Свою інтелектуальну відсталість люди з синдромом Дауна компенсують душевністю, відкритістю і наївністю. Вони дуже добродушні, життєрадісні і позитивні люди. Охоче прагнуть до спілкування. Чим більше вони спілкуються зі звичайними однолітками в дитячих садках або школах, на майданчиках і в спортивних секціях, тим менш помітне відставання у розвитку, кращий їх психічний і фізичний розвиток.

В області є декілька закладів як освітніх, так і соціальних, де виховуються діти та молодь із особливими потребами. Знаходяться вони в містах Івано-Франківську, Калуші, Коломиї, Косові, Рожнятові, Заболотові. 

Спеціалісти наголошують, що медико-соціальна реабілітація хворих із синдромом Дауна є завданням мультидисциплінарної команди лікарів, педагогів, дефектологів, логопедів, соціальних працівників у поєднанні з працею батьків, виконання ними лікарських призначень. А завдання держави і суспільства полягають у створенні нових та розвитку уже існуючих реабілітаційних центрів, де надаватиметься максимальна психологічна, медична, педагогічна та інформативна підтримка хворим та їхнім сім’ям. 

Відділ прес-служби Івано-Франківської обласної державної адміністрації

20.03.2017 13:38