Представники обласної влади та експертного середовища говорили на Долинщині про переваги реформи децентралізації

news-image
Під головування заступника голови облдержадміністрації Валерія Крецула відбулося розширене засідання з питань утворення та діяльності об’єднаних територіальних громад у Долинському районі.

Участь в обговоренні взяли директор департаменту освіти, науки та молодіжної політики обласної державної адміністрації Віктор Кімакович, заступник директора департаменту охорони здоров’я ОДА Микола Стовбан, заступник директора департаменту фінансів облдержадміністрації Ганна Качур, директор ІФ Центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк, перший заступник голови РДА Віктор Громиш, заступник начальника управління культури, національностей та релігій ОДА Мирослава Корнелюк,  заступник начальника відділу кадрової роботи апарату ОДА Микола Логуш, виконавчий директор РВ АМУ Юрій Стефанчук.

Заступник голови ОДА Валерій Крецул, відкриваючи засідання, розповів присутнім  про засади реформи місцевого самоврядування. Він зазначив, що така реформа не може бути успішною без трансформації системи адміністративно-територіального устрою. Нині  для України характерними є високий рівень централізації взагалі та концентрації  управлінських функцій і ресурсів на районному й обласному рівнях зокрема. Така організація публічної влади, на його переконання, не є ефективною, оскільки не дає жодної реальної можливості для функціонування базового рівня – місцевого самоврядування. «Проблеми, які виникають в селі, не повинні вирішуватися на регіональному рівні чи  в столиці, а безпосередньо на місцях. У селі краще знають, що їм робити», — сказав Валерій Крецул, наголосивши, що завдяки принципу субсидіарності управлінські рішення на місцях приймаються швидше та є більш ефективними.  

За словами директора ІФ Центру розвитку місцевого самоврядування Руслана Панасюка, Долинська ОТГ може стати найбільш потужною й самодостатньою територіальною громадою на території області.  Також він наголошує, що альтернативи просуванню цим перетворенням немає. Реформа децентралізації набрала динамічних темпів. Деякі територіальні громади, усвідомивши переваги та перспективи реформи, уже встигли утворити ОТГ. Значна частина громад нині на етапі об’єднання. Руслан Панасюк акцентує увагу й на тому, що є певні труднощі в новоутворених громадах. Зокрема, це стосується підбору кадрів. У кожній ОТГ мають працювати кваліфіковані службовці, які повинні надавати якісні публічні послуги.

Заступник директора департаменту фінансів ОДА Ганна Качур коротко поінформувала присутніх про джерела формування бюджетів ОТГ. За її словами, першим джерелом є власні надходження, вагомою складовою яких є 60% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Наступним є освітня субвенція, що розраховується на кожну дитину, яка живе в об’єднаній територіальній громаді. Тобто, середній показник по нормативу множиться на кількість дітей в ОТГ і прямо з Державного бюджету надходить така форма грошової допомоги. Третім  джерелом є медична субвенція, яка також розраховується в кількості на одного жителя. Базова дотація є наступною складовою формування бюджету. Ганна Качур пояснює, що такі кошти надаються тим ОТГ, в складі яких є фінансово слабкі за економічними показниками села.

Залишки освітньої  та  медичної субвенції залишаються в кінці року на рахунках ОТГ. Ці фінанси йдуть виключно на покращення  матеріально-побутових умов. За рахунок цього ремонтуються кабінети в школах та закуповується нове обладнання.

За словами Ганни Качур, на етапі добровільного об’єднання ОТГ для розвитку соціальної інфраструктури, покращення системи водопостачання та поліпшення надання послуг населенню держава виділяє усім ОТГ інфраструктурну субвенцію. За рахунок цих фінансових надходжень здійснюються капітальні ремонти та будівництво доріг, спортивних залів, освітлення, водогони, відкриваються центри надання адміністративних послуг тощо. Вона нагадала, що минулого року державою було виділено на три ОТГ Івано-Франківської області 22 млн грн такої субвенції. Цьогоріч згідно проекту постанови Кабінету Міністрів України на 11 об’єднаних територіальних громад передбачено 43.6 млн гривень. Зокрема, на Витвицьку ОТГ, яку утворено в Долинському районі, спрямують 3.6 млн гривень. Для цього у Витвицькій ОТГ мають спланувати першочергові об’єкти, на які виділятимуть кошти, та підготувати проектну документацію. Управлінець особливо наголосила, що інфраструктурна субвенція залучається тільки під написанні проекти.

Відбулося обговорення реформи децентралізації і за окремими галузями. Директор освіти, науки та молодіжної політики ОДА Віктор Кімакович розвіяв неправдиву інформацію, яка, мовляв,  поширюється серед освітян, що, начебто, після утворення ОТГ школи закриватимуть. Він наголосив, що у відповідності до чинного законодавства такого права не мають ні профільні підрозділи районної і обласної державних адміністрації, ані Міністерство освіти України. «Згідно законодавства школи у разі потреби можуть закривати районні ради, а коли утворюють об’єднанні територіальні громади, то це право передається на їх рівень», — констатував  він.

Мовилося і про утворення опорних шкіл в ОТГ. Віктор Кімакович стверджує, що рішення щодо утворення таких навчальних закладів буде прийматися безпосередньо на рівні ради депутатів об’єднаної територіальної громади. Він повідомив, що із 733 шкіл, які налічуються в області, близько 50 можуть стати опорними.

Посадовець також говорить, що питання прийому та звільнення керівного складу, педагогів лежатиме виключно у площині об’єднаної територіальної громади. На місцях вирішуватиметься й питання мережі начальних закладів. Він також додав, що внаслідок реформи освіту буде позбавлено не властивих для неї функцій: «Освіта має навчати і виховувати дітей.  Директор не повинен займатися ремонтами в приміщеннях школи, а має слідкувати за навчальним процесом. За ремонтні роботи буде відповідати керівництво ОТГ».

Заступник директора департаменту охорони здоров’я Микола Стовбан у своєму виступі наголошував на актуальності створення госпітальних округів в області. Він повідомив, що, врахувавши побажання долинян щодо створення госпітального округу на базі міста Долини, профільним структурним підрозділом ОДА було надіслано відповідного листа до Міністерства охорони здоров’я України з пропозицією створення такого округу.

 

 

20.03.2017 11:08