На Рогатинщині обговорили питання реорганізації мережі навчальних закладів

news-image
12 червня за участю директора департаменту освіти, науки та молодіжної політики облдержадміністрації Віктора Кімаковича, голови районної ради Романа Гринишина, заступника голови райдержадміністрації Оксани Канюки відбулося засідання постійної комісії районної ради з питань освіти, культури, національного, духовного відродження та засобів масової інформації спільно з президією районної ради.

У ній взяли участь директори навчальних закладів, представники профспілкових комітетів та батьківських комітетів, сільські голови.

Нагадаємо, що на колегії райдержадміністрації, яка відбулася 5 червня, було дано доручення начальнику відділу освіти райдержадміністрації Лідії Дуді напрацювати спільно із депутатами усіх рівнів, головами сільських рад, керівниками закладів освіти району, громадами мережу навчальних закладів, яка б увійшла в межі бюджетних асигнувань та подати на розгляд чергової сесії районної ради. Адже це питання пов’язане з недофінансуванням коштів на зарплату педагогічних працівників району. Так як педагогічні працівники фінансуються з державного бюджету за рахунок освітньої субвенції, а непедагогічні - з бюджету району.

Віктор Кімакович розпочав свій виступ з того, що дане питання дуже болюче та важливе і приймати рішення доведеться депутатам районної ради.

Зазначалося, що в Івано-Франківській області у 2017 році працював Інститут демографії населення Академії наук України, який проводив демографічні дослідження по області для стратегічного планування. Інститут зробив розрахунок до 2030 року. Тобто, до цього часу кількість населення області буде таке як зараз або й зменшуватися, у зв’язку з урбанізацією і міграцією населення, а кількість дітей, які є в школах залишиться на цьому рівні.

«По перше, нам потрібно втратити ілюзії, що десь з’являться діти і щось зміниться в демографічній ситуації. По друге, в зв’язку з децентралізацією влади змінився підхід до фінансування освіти. Даючи повноваження органам місцевого самоврядування, ОТГ в майбутньому, держава розділила утримання освітніх закладів на два великих кошики: органи місцевого самоврядування, які повинні профінансувати утримання освітнього закладу (енергоносії, непедагогічних працівників, інші витрати). Міністерство освіти України фінансує виконання освітніх програм. Держава порахувала, що для даної території на виконання освітніх програм потрібна відповідна кількість ставок і тоді лише виділяється освітня субвенція», - наголосив Віктор Кімакович, та додав, що індивідуальне навчання не входить в освітню субвенцію. У Рогатинському районі проблема із нестачею коштів на зарплату склалася з двох причин, це демографічна ситуація та індивідуальна форма навчання, яка не пов’язана зі станом здоров’я дітей (в нашому районі налічується аж 405 дітей).

З нового навчального року по Україні запрацює нова система освіти – Нова Українська Школа (НУШ). Тобто це перші класи, які переходять на нову освітню систему. У нашому районі вже є діти, які йтимуть в перший клас, про те є школи де не буде повного класу (повний клас рахується коли є 5 і більше дітей).  Одна, дві, три дитини на індивідуальній формі навчання в першому класі, не матимуть того середовища, в якому вони повинні навчатися та виховуватися, адже зараз вчителі проходять відповідні навчальні курси, які дадуть можливість з нового навчального року працювати в НУШ. Це вже буде перший момент і батьки зрозуміють, що в такому середовищі не буде надано дитині тої якості освіти.

Провівши формульний розрахунок, врахувавши щільність сільського населення, площу Рогатинського району, всі надані пропозиції, а також кількість дітей від 0 до 6 років було визначено, що школи, які пропонуються понизити в ступені не мають повної наповнюваності класів на протязі наступних п’ять років.

Профільна комісія та депутати районної ради, директори навчальних закладів, сільські голови сьогодні активно обговоривши реорганізацію мережі навчальних закладів вирішили питання доопрацювати для вироблення в подальшому спільного бачення освітньої реформи в районі. Адже від цього залежить якість надання освітніх послуг в районі.

 

13.06.2018 13:07