Держбюджет на 2017 рік: чи буде враховано інтереси об’єднаних громад?

news-image
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук прокоментував проект Державного бюджету на 2017 рік у частині децентралізації.

- Торік  у нашій області було створено чотири об’єднані територіальні громади, три з яких мають прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом – Верхнянська (Калуський р-н), Печеніжинська (Коломийський р-н) та Старобогородчанська (Богородчанський р-н). Звісно, держава чинить дуже правильно, спрямовуючи чималі фінансові потоки громадам, які об’єдналися. Фінансовий аналіз показав, що у трьох об’єднаних громадах Прикарпаття бюджети цього року зросли у 4-8 разів. Основної частки збільшення бюджетів було досягнуто за рахунок делегованих повноважень, на які держава виділяє цільові субвенції – на освіту і охорону здоров’я. Збільшилися і власні надходження переважно за рахунок відрахувань від податку із доходів фізичних осіб  у розмірі 60 відсотків. Також вони отримують сто відсотків податку на прибуток підприємств комунальної власності, за надання адміністративних послуг, екологічний податок – 25%, 5% - акцизу та ін. Об’єднані територіальні громади отримують субвенцію з державного бюджету на розвиток інфраструктури. Для усіх ОТГ країни виділено 1 млрд. гривень, із них 21,9 млн. гривень отримали громади Івано-Франківщини.

18 грудня ц. р. ще  у 7 громадах Прикарпаття – Витвицькій ОТГ (Долинський район), Матеївецькій ОТГ, П’ядицькій ОТГ, Нижньовербізькій ОТГ (Коломийський район), Більшівцівській ОТГ (Галицький район), Космацькій ОТГ (Косівський район) і Тлумацькій ОТГ відбудуться  вибори, а це 20 % від запланованого об’єднання в межах перспективного плану. На Прикарпатті з 1 січня наступного року 11 об’єднаних територіальних громад працюватимуть у нових фінансових умовах на основі Державного бюджету України на 2017 рік.

Нагадаємо, 15 вересня ц. р. уряд подав до парламенту бюджетний пакет: «Про Державний бюджет України на 2017 рік» (№ 5000), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (№ 5130), «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (№ 5131), «Про внесення змін до Податкового кодексу України» (№ 5132).  Верховна Рада України  ухвалила у першому читанні проект закону про Державний бюджет на 2017 рік. У рамках обговорення проекту, запропоновано внести 1160 поправок,  в тому  числі Асоціація міст України запропонувала збалансовані правки в документ у частині місцевих бюджетів.

Звертаємо увагу на те, що в проекті Державного бюджету на 2017 рік не забезпечено стовідсоткове фінансування делегованих місцевому самоврядуванню повноважень. Відповідно до проекту запропоновано виключити зі складу освітньої та медичної субвенцій видатки на комунальні послуги та енергоносії. За рахунок освітньої субвенції фінансуватимуть тільки зарплату педагогічному персоналу, а це лише 75% працівників закладів освіти на місцевому рівні. Уряд фактично бере на себе зобов'язання виплачувати в повному обсязі лише заробітну плату, і то не для всіх. При цьому відповідно до вимог п.1 статті 85 Бюджетного кодексу України передача таких повноважень здійснюється за умови передачі належного фінансового ресурсу. Водночас для міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад не передбачено  додаткову дотацію з державного бюджету на утримання закладів освіти та охорони здоров’я. Такі видатки спричинять додаткове фінансове навантаження на місцеві бюджети Івано-Франківської області в сумі понад 41,0 млн. гривень, що сповільнить розвиток цих територій. Тобто бюджет розвитку об’єднаних громад, які ще не повністю стали на ноги, треба буде  спрямовувати на видатки споживання. Міністерство фінансів України пояснює свої дії тим, що у місцевих бюджетах значна сума коштів розміщена на депозитних рахунках, які і мають компенсувати ці видатки.

6 жовтня 2016 року Прем’єр-міністр України  Володимир Гройсман провів зустріч з представниками Асоціації міст України, де засвідчив свою готовність і надалі підтримувати децентралізацію та процес об’єднання територіальних громад. За підсумками цієї зустрічі було видано доручення Міністерству фінансів, спільно з профільними міністерствами,  опрацювати питання перерозподілу дотації на утримання закладів освіти та охорони здоров'я між місцевими бюджетами, що мають прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, у тому числі бюджетами об'єднаних територіальних громад та міст обласного значення. 

Сподіваємось, що Державний бюджет на 2017 рік буде прийнято вчасно, оскільки  процес розпочався прозоро, а всі вищезазначені ризики для об’єднаних територіальних громад буде знято.

24.10.2016 17:02