20.06.2003р. Відбувся брифінг заступника голови ДПА в області Князевича М.М. на тему “Упередити порушення податкового законодавства - пріоритетне завдання податкового аудиту”

20.06.2003р. Відбувся брифінг заступника голови ДПА в області Князевича М.М. на тему “Упередити порушення податкового законодавства - пріоритетне завдання податкового аудиту”

20.06.2003р. Відбувся брифінг заступника голови ДПА в області Князевича М.М. на тему “Упередити порушення податкового законодавства - пріоритетне завдання податкового аудиту”

Виступаючи перед журналістами, заступник голови ДПА в області Князевич М.М. зазначив, що останніми роками Державна податкова адміністрація України зміщує акценти контрольно-перевірочної роботи в бік профілактики та упередження порушень податкового законодавства, виявлення та руйнування схем ухилення від оподаткування, які призводять до мінімізації податкових зобов’язань, розширення бази оподаткування за рахунок зменшення задекларованих збитків та їх ліквідації, збереження бюджетних коштів шляхом зменшення безпідставно заявлених до відшкодування сум податку на додану вартість, повернення валютних цінностей в Україну у законодавчо визначені терміни.

Протягом січня-травня 2003 року підрозділами податкового аудиту завершено 732 перевірки (всі результативні), за результатами яких донараховано 21171 тис. грн. платежів і штрафних (фінансових) санкцій, що на 9381 тис. грн. або майже в 2 рази більше, ніж за аналогічний період минулого року, в якому за результатами 624 перевірок було донараховано 11790 тис. грн.

Крім того, попереджено незаконне відшкодування з бюджету податку на додану вартість на суму 3949 тис. грн. проти 2635 тис. грн. за відповідний період минулого року або в 1,5 рази більше.

Також проведеними перевірками зменшено збитки підприємств у податковому обліку на 34936 тис. грн., що в 7 разів більше ніж за такий же період минулого року (4816 тис. грн.), а це попередило ухилення від оподаткування податком на прибуток в наступних податкових періодах в розмірі 10481 тис. грн.

За січень-травень 2003 року працівниками оперативного контролю області проведено 943 позапланових та 87 комплексних перевірок щодо дотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог чинного законодавства при розрахунках із споживачами. За їх результатами до порушників податкового законодавства застосовано 1000,25 тис. грн. штрафних (фінансових) санкцій.

З донарахованих за результатами планових і позапланових перевірок платежів і штрафних (фінансових) санкцій в згаданому періоді до бюджету мобілізовано 9270 тис. грн., що в 1,7 рази більше відповідного періоду минулого року (5373 тис. грн.).

Одним із пріоритетних напрямків роботи податкового аудиту є упередження фінансових махінацій в особливо великих розмірах, які на жаль мають місце і в нашій області. Як приклад можна навести результати перевірок двох суб’єктів підприємництва, зареєстрованих в м. Калуші. Це приватні - фірма ” МОД” та підприємство ”СТО”, про які вже зараз з впевненістю можна стверджувати були ланками широко розгалуженої мережі по мінімізації податкових зобов’язань, яка далеко виходить за межі нашого регіону. Цим підприємствам податковою службою, у відповідності з наданими законодавством повноваженнями, визначено податкові зобов’язання за непрямими методами в загальній сумі яка перевищує 15 млн. грн. Суть порушень полягає в тому, що через рахунки цих суб’єктів підприємництва перераховувались значні суми коштів без відображення та сплати податкових зобов’язань. Правильність та правомірність зазначених донарахувань доведено в судовому порядку.

Особлива увага контрольно-перевірочної роботи приділяється правомірному застосуванню суб’єктами підприємництва податкових пільг. В першу чергу це стосується ВАТ "Нафтохімік Прикарпаття", яке користуючись неузгодженістю норм податкового законодавства перейшло на роботу виключно з давальницькою сировиною через що до бюджету знову практично не сплачується акцизний збір із вироблених нафтопродуктів. В схемі ухилення від сплати акцизного збору задіяне одне із спільних підприємств, яке є давальником сировини і нібито має право користуватися пільгами. В результаті податкова служба з допомогою органів прокуратури домагається через суд повної сплати акцизного збору до бюджету.

Щодо організації планових документальних перевірок суб’єктів підприємництва то вони проводяться тільки у тих платників, що включені до Національного плану перевірок або за окремими завданням Кабінету Міністрів України. При цьому за 10 календарних днів до початку її проведення підрозділ податкового аудиту письмово повідомляє про це суб’єкта підприємництва. До винесення рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, за результатами перевірок, податкові служби підходять досить виважено. В податкових інспекціях створені комісії, які ще на стадії винесення рішення розглядають складні питання по застосуванню податкового законодавства, при цьому враховуються аргументи платників податків.

Робота підрозділів податкового аудиту направлена на встановлення неупереджених, партнерських відносин з дисциплінованими платниками податків, які вчасно та в повному обсязі сплачують податки. До таких платників мінімізується втручання у господарську діяльність.

Враховуючи нову концепцію діяльності податкових органів, спрямовану на поступовий перехід від суто фіскальних функцій до встановлення гармонійних відносин з платниками податків, управління податкового аудиту та валютного контролю спрямовує свою роботу не тільки на збільшення донарахованих до бюджету платежів, а також на висвітлення проблемних питань галузей економіки, які перевіряються, встановлення причин несплати до бюджету платежів, внесення пропозицій щодо покращення адміністрування окремих платежів, що в комплексі має призводити до розширення бази оподаткування.

Державна податкова адміінстрація в області

15:13 20.06.2003

20.06.2003 15:13