В Івано-Франківську обговорили проблемні питання бюджетного забезпечення громад

news-image
З ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України відбулося засідання регіональної платформи «Проблемні питання бюджетного забезпечення громад та проекти законів для зміцнення місцевого самоврядування, які потребують першочергового схвалення».

У заході взяли участь народний депутат України, секретар Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Володимир Шкварилюк, міські, селищні та сільські голови, очільники ОТГ Прикарпаття, представники обласної влади, виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук та експерти.

У вітальному слові Юрій Стефанчук підкреслив, що питання розвитку місцевого самоврядування є пріоритетним у діяльності АМУ, зокрема Івано-Франківського регіонального відділення. За його словами, упродовж 2016 року експерти АМУ розробили 61 проект нормативно-правових актів, спрямованих на вирішення проблем місцевого самоврядування. У результаті торік було прийнято 5 законів та 7 урядових актів, які підготувала АМУ. «Питання, які напрацьовані на місцях є підґрунтям для прийняття ефективних рішень на центральному рівні, тому надзвичайно важливими є дискусійні майданчики із законодавцями», - підкреслив Юрій Стефанчук.

Володимир Шкварилюк під час обговорення зазначив: «Практика показує, що процес добровільного об’єднання громад підштовхують два важливі стимули, які держава надає новоствореним ОТГ. По-перше, це додаткові фінансові ресурси – як від держави у вигляді субвенцій, так і від нових джерел надходжень до місцевих бюджетів, які об’єднані громади отримують у своєму новому статусі. По-друге, це значно більша самостійність органів місцевого самоврядування в ухваленні рішень і можливість розв’язувати проблеми своїх громад, спираючись на власні ресурси». Також парламентар наголосив, що міста обласного значення отримали суттєвий фінансовий ресурс у результаті децентралізації фінансів. І, як зазначив Володимир Шкварилюк, дуже важливо, аби вони правильно його використовували, не розмінюючи на дрібниці, а інвестували у великі інфраструктурні проекти. «Держава дає нові інструменти наповнення доходів бюджету, які вже безпосередньо залежать від рішень, які приймають місцеві ради щодо встановлення ставок чи пільг по окремих податках. – наголосив Володимир Шкварилюк, – Зокрема до бюджетів міст обласного значення почали зараховувати: плату за адміністративні послуги; державне мито (в частині відповідних надходжень до міст); акцизний податок з роздрібного продажу тютюновими, алкогольними виробами та нафтопродуктів; податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Змінили також пропорцію відрахувань екологічного податку: 20% — до держбюджету, 80% — до бюджетів інших рівнів (з них до обласного бюджету 55 %, 25%  – до бюджету міст. Завдяки цим новаціям бюджети додатково отримали чималі надходження. Зокрема у 2015 році: м. Івано-Франківськ – 109,3 млн. грн., м. Калуш – 22,0 млн. грн., м. Коломия – 19,6 млн. грн. У 2016 році: м.Івано-Франківськ – 143,3 млн. грн. м. Калуш – 32,4 млн. грн., м. Коломия – 31,3 млн. грн. Прикметно, що Коломия відповідно до соціологічних досліджень входила до десятка населених пунктів, чиї доходи за останні три роки росли найшвидше».

Учасники заходу обговорили питання формування місцевих бюджетів, бюджетного забезпечення громад і питання місцевого самоврядування, які потребують законодавчого врегулювання. До дискусії активно долучилися міські голови:Болехова – Богдан Мельник, Бурштина – Роксолана Джура, Надвірної – Зіновій Андрійович, очільникСтаробогородчанської ОТГ Ярослав Здерка та ін.

За підсумками регіональної платформи Івано-Франківське РВ АМУ спрямує напрацьовані пропозиціїнародному депутатові України, секретареві Комітету Верховної Ради України з питань бюджету ВолодимировіШкварилюку задля вирішення місцевих проблем на законодавчому рівні.

Оксана ПРОЦЮК.

 

 

 

Відділ прес-служби Івано-Франківської обласної державної адміністрації

27.01.2017 09:21