Рішення ПАРЄ є рекомендаційними

Рішення ПАРЄ є рекомендаційними

Рішення ПАРЄ є рекомендаційними

08:46 03.02.2004

Відділ з питань взаємодії із засобами масової інформації та зв'язків з громадськістю

Головне управління інформаційної політики Адміністрації Президента України роз’яснює, що рішення ПАРЄ , яке засуджує практику проведення політичної реформи в Україні, є лише рекомендацією.

А наше право порівняти цю рекомендацію з нашими політико-юридичними реаліями і зробити свій висновок. Зокрема, доречно зробити висновок, що реформу треба проводити (адже ПАРЄ “вітає щирі праг-нення як виконавчої, так і законодавчої влади країни проводити демокра-тичні реформи”), але – “відповідно до Основного Закону країни”. Що, власне, і робить влада. Що ж стосується звинувачень з боку ПАРЄ віднос-но ймовірної недемократичності реформи та її невідповідності закону, то це пов’язано з необізнаністю представниць Моніторингового комітету та їх схильності надто прислуховуватися до думки опозиції.

Припустимо, в резолюції опинився пункт про те, що “голосування шля-хом підняття рук у парламенті не передбачено законодавчими акта-ми”. Проте це неправда – є рішення Конституційного суду (яке, до речі, має силу закону), згідно з яким легітимним є будь-яке особисте голосуван-ня депутата, незалежно від того, як воно технічно відбувалося.

Це ж стосується і того, що нібито нечесно проводити реформу перед вибо-рами. Адже представниці ПАРЄ мали б знати, що проведення реформи бу-ло проголошено ще в серпні 2002 року. Якщо виходити з таких міркувань, то реформу взагалі не можна проводити. До того ж опозиція (та і сама ПАРЄ) пропонують під час сесії, що починається в лютому, провести пер-ше читання проекту. А це означає, що реформу можна буде прийняти тіль-ки восени – безпосередньо перед виборами, так, що ані виборці, ані канди-дати до останнього не знатимуть, кого ж, власне, обирають. Це буде чесно?

Претензії ПАРЄ в значній мірі адресовані опозиції. Наприклад, ПАРЄ дійшла висновку, що “криза у Верховній Раді була спричинена відсутністю обговорення офіційно зареєстрованих проектів поправок до Конституції”. Але ж ми з вами добре знаємо, що і відсутність обговорення і саме “нешта-тне” голосування були результатом дій опозиції, яка не дала нормально проводити засідання.

Що ж стосується рекомендацій ПАРЄ щодо проведення конституційної реформи та виборів президента, то вони, фактично, передбачають відмо-ву від реформи і обрання Президентом Віктора Ющенка. Наприклад, автори резолюції вважають, що неприпустима “заангажована діяльність ЗМІ на користь кандидатів правлячих політичних сил”. Що це означає? Що преса не може агітувати на виборах за представників фракцій більшості? Це ж стосується й інших пропозицій.

Цілком зрозуміло, що подібні рекомендації не можуть бути прийняті українською стороною хоча б для того, щоб зберегти авторитет Ради Єв-ропи.

03.02.2004 08:46